چرا باید جوراب استفاده کنیم؟

چرا باید جوراب استفاده کنیم و جوراب‌ها چه فایده‌ای دارند؟

برای بسیاری از افراد، جوراب‌ها تنها نوعی پوشاک جانبی نیستند، بلکه یک پوشش اصلی مفید است. در واقع، مانند هر لباس ضروری دیگری که در کمد خود داریم انواع جوراب‌ها نیز یک عضو اصلی هستند. شاید از خود بپرسید که چه عواملی ما را به سمت اعتیاد به جوراب سوق داده است، یا چرا باید جوراب استفاده کنیم؟ باید بدانید که فواید پوشیدن جوراب فراتر از راحت بودن پاها است. در واقع، مهم نیست که چه جورابی را به منظور چه هدفی پوشیده باشید، خوشبختانه جوراب‌های با کیفیتی در اختیار شما قرار دارد که به اشکال، اندازه‌ها، رنگ‌ها و الگوهای مختلف ارائه می‌شوند تا با انواع سلیقه‌های و کاربردهای مختلف هم‌خوانی داشته باشد. 

برای پاسخ به این سوال که چرا باید جوراب استفاده کنیم؟ بهتر است که ابتدا با تاریخچه‌ی پدید آمدن جوراب آشنا شوید. اینکه جوراب برای پاسخ به کدام نیاز بشر اختراع شده است می‌تواند ما را در رسیدن به پاسخ این سوال کمک کند.  

در ادامه تاریخچه‌ی مختصری از اینکه چرا مردم برای اولین بار جوراب پوشیدن را ارائه می‌کنیم. سپس به برخی از مهمترین دلایلی که باعث شده است که ما تا به امروز همچنان جوراب بپوشیم، می‌پردازیم.

تاریخچه جوراب‌ها

این سوال که چرا باید جوراب استفاده کنیم و اینکه چگونه جوراب‌های ساده‌ی ساخته شده از پوست حیوانات در عصر حجر به یکی از داغ‌ترین اکسسوری‌های مد در قرن 21 تبدیل شده‌اند، ذهن خیلی از افراد را به خود مشغول کرده است. در ادامه، تاریخچه جوراب‌ها و چگونگی تبدیل آن‌ها از یک ضرورت کاربردی به یکی از برجسته‌ترین تولیدات بسیاری از مارک‌های پوشاک ورزشی و مد جهان را بررسی خواهیم کرد.

آیا می‌دانید که اجداد ما در عصر حجر برای گرم نگه داشتن پاها، پوست حیوانات را به دور مچ پا خود می‌بستند. بسیاری از افراد این جوراب‌ها را اولین جوراب می‌دانند. در قرن 8 قبل از میلاد، هزیود شاعر یونانی از چیزی به نام «piloi» نوشت که از کلمه pilo به معنی مو گرفته شده است. این کلمه به جورابی گفته می‌شد که از موهای خام حیوانات ساخته می‌شدند. پس از آن رومی‌ها شروع به بسته‌بندی پاهای خود با نوارهایی از چرم یا پارچه بافته شده کردند. با ظهور قرن دوم، آن‌ها «udones» را اختراع کردند که از پارچه بافته و دوخته شده و روی پاها کشیده می‌شد.

جوراب بافته شده در مصر باستان

در مقبره‌های مصری قرن‌های 3 تا 6، اولین جوراب‌های بافتنی تاریخ پیدا شد. با گذشت زمان، اروپایی‌ها جوراب‌هایی می‌پوشیدند که نوارهایی از پارچه یا پوست حیوانات بود و دور پاها پیچیده می‌شد. آن‌ها این جوراب‌ها را ساق‌بند می‌نامیدند. به‌نظر می‌رسد که تنها کاربرد جوراب تا مدت‌ها همان گرم نگه داشتن پاها و حفظ آن‌ها از آسیب‌های احتمالی بوده است.

تغییر کاربرد جوراب از پوششی کاربردی به کالایی لوکس

در قرن پنجم بعد از میلاد، زمانی‌که در اروپا پوشیدن پاپیچ به نمادی از پاکی و قداست تبدیل شد، تاریخ جوراب یک قدم به جلو برداشت. با نزدیک شدن به سال 1000 میلادی، جوراب‌ها به نمادی از اشراف تبدیل شدند. اگر جوراب داشتید، ثروتمند به حساب می‌آمدید. چه کسی می‌دانست که سال‌ها بعد کفش‌ها و جوراب‌های قرن 21 دوباره به نمادی از وضعیت مالی و مد تبدیل می‌شوند.

در قرون وسطی، جوراب‌ها به شکل لوله‌ای پارچه‌ای بود که روی ساق پا را می‌پوشاند. هنگامی که شلوار کوتاه می‌شد، جوراب‌ها نیز بلندتر می‌شدند. در حدود قرن دوازدهم، قسمت کفی به این ساق پوش‌های لوله‌ای شکل اضافه شد. در سال 1490، جوراب و ساق پوش برای تولید جوراب شلواری بهم دوخته شدند. این جوراب شلواری‌ها از ابریشم‌های رنگارنگ، پشم و مخمل ساخته شده بودند. در این جوراب‌ها معمولاً هر لنگه رنگ متفاوتی داشت.

حدود قرن پانزدهم در اسکاتلند ساق پوش بافتنی پوشیده می‌شد. این مد به فرانسه و دیگر مناطق اروپا منتقل شد. در سال 1589، ماشین بافندگی ایجاد شد و تاریخ جوراب‌ها به جلو حرکت کرد. گفته شده است كه مخترع دستگاه جوراب بافی، ویلیام لی است. 

جوراب قدیمی

در طول قرن 16 و 17، بیشتر مواد جوراب از اسپانیا تهیه می‌شد. جوراب‌های زنانه رنگارنگ، دارای گلدوزی و حتی نگین‌دوزی بودند. جوراب های مردانه از ابریشم ساخته شده و آرم دوزی شده بودند. پنبه در اواخر قرن هفدهم مورد استفاده قرار گرفت و تاریخ جوراب‌ها را برای همیشه تغییر داد. در گذشته نیز جوراب به نمادی از اشرافیت تبدیل شده بود اما این زمان بود که کاربرد جوراب از پوشش کاربردی به نمادی از زیبایی برای عموم مردم تغییر کرد.

اکنون به قرن بیستم می‌رسیم. نوآوری در صنعت جوراب به دلیل استحکام و کششی که توسط پارچه‌های نایلونی ایجاد شد ادامه یافت. با بلندتر شدن شلوارهای مردانه، جوراب‌ها کوتاه‌تر شده و استفاده‌ی کاربردی از آن برای عموم بیشتر شد. حال به سوال اصلی مطرح شده می‌پردازیم.

چرا باید جوراب استفاده کنیم؟

مطمئنا جوراب‌ها با گذشت زمان تکامل یافته‌اند، اما استفاده از آن‌‌ها همیشه اهداف مشابهی دارد و اکثر مردم برای همین کاربردها از جوراب استفاده می‌کنند.

کاربردهای جوراب:

1 . برای گرم و خشک نگه داشتن پا: 

اگر در فصل تابستان یک جفت کفش بدون جوراب پوشیده‌ باشید، می‌دانید که تجربه‌ی خیسی و احتمالاً بسیار بد بوی کفش بدون جوراب به چه صورت است. جوراب‌ها در اصل یک لایه پارچه‌ای هستند که کفش‌ها را از پاهای شما جدا می‌کند. وقتی مدتی پاهای شما در کفش قرار داشته باشد و شروع به عرق کردن کند، جوراب شما با خاصیت رطوبت‌زدایی به شما کمک می‌کند تا رطوبت پاهایتان به داخل جوراب جذب شود و راحتی و خشکی را برای شما فراهم کند. در ماه‌های زمستان برای گرم نگه داشتن پاهایتان از جوراب‌های ضخیم‌تر استفاده کنید. در تابستان، جوvاب‌هایی با پارچه‌هایی که قابلیت تنفس پاها را فراهم می‌کنند از گرم شدن بیش از حد پاها جلوگیری کنید.

 2. برای محافظت از پوست ما: 

تصور کنید که پوست ظریف پاهای شما بارها و بارها و به‌ صورت محکم به پشت و روی یک سطح خشن مالیده شود. نتیجه یک سری تاول‌های دردناک است که از اصطکاک پای شما و داخل کفش ایجاد می‌شود. خوشبختانه، بالشتک‌های اضافی جوراب‌ها مانعی برای مالش مداوم و مستقیم پا با کفش ایجاد می‌کند. با پوشیدن جوراب سطح داخلی کفش به جای اینکه با پوست پا برخورد کند به جوراب سابیده می‌شود.

جوراب مدرن

3. ایجاد سطحی نرم برای پاهای ما:

 ساعت‌ها پیاده روی روی سطوح سخت را تجسم کنید. حالا، به این فکر کنید که به جای سفتی حس می‌کنید که روی ابرهای کرکی راه می‌روید. جوراب‌ها مانند یک لایه‌ی بالشتکی بین کفش و پا عمل می‌کنند که می‌تواند با هر قدم برداشتن راحتی را برای پاهای شما فراهم کند. بسته به پارچه و ضخامت جوراب ها، مدل‌های خاصی بالشتک بیشتری نسبت به بقیه دارند. اما با این همه باز هم تمامی جوراب‌ها چه از انوع فانتزی آن گرفته تا جوراب‌های ضخیم و کرکی و یا حتی جوراب‌های ورزشی، پوشیدن جوراب بستر نرم و راحت‌تری برای پاهای شما ایجاد می‌کند. 

  4. برای بهبود گردش خون: 

طبق برخی تحقیقات نشان داده شده است که جوراب‌های کشی به گردش خون بهتر در قلب کمک می‌کنند. همچنین برای برخی از بیماران دیابتی، مبتلایان به آرتروز و افرادی که به دلیل رگ های واریسی از درد زیادی رنج می‌برند، توصیه می‌شود. در حالی که این نوع جوراب‌ها سابقه‌ی درمانی دارند، امروزه در بسیاری از رنگ و طرح‌های زیبا، سرگرم کننده در دسترس هستند. این جوراب‌ها همچنین برای افرادی که به مدت طولانی سفر یا ورزش می‌کنند نیز گزینه‌ی ایده‌آلی است. 

 5. برای نشان دادن شخصیت و استایل لباس پوشیدن: 

جوراب‌ها در طی زمان برای تبدیل شدن به یک نماد مد واقعی تکامل یافته‌اند. چه یک فروشنده‌ی شوخ طبع باشید و از پوشیدن جوراب‌هایی با طرح و رنگ‌های بامزه لذت ببرید، چه شخصی باشید که علاقه زیادی به کیفیت دارد و ترجیح می‌دهد تا به جای جوراب‌های فانتزی از مدل‌های لوکس و برند در استایل خود استفاده کند؛ جوراب بازتاب شخصیت شما هستند.

 6. استفاده از مزایای پوشیدن جوراب در زمان خواب:

در زمان خواب چرا باید جوراب استفاده کنیم؟ پوشیدن جوراب در شب علاوه بر کمک به گرم ماندن بدن، مزایای دیگری نیز دارد.

پوشیدن جوراب نخی بعد از استفاده از مرطوب کننده‌ها می‌تواند به بهبود خشکی پاشنه پا کمک کند. همچنین پوشیدن جوراب در زمان خواب از حمله‌ی رینود جلوگیری می‌کند. سندرم رینود یک شرایط پزشکی است که در آن بدن (به طور معمول انگشتان دست و پا) به هوای سرد واکنش نشان داده و بی‌حس می‌شوند. اگرچه این شرایط به طور معمول هیچ مشکل جدی در سلامتی ایجاد نمی‌کند، اما هنوز هم توصیه می‌شود برای جلوگیری از آن هر کاری انجام دهید. پوشیدن جوراب در رختخواب می‌تواند در جلوگیری از این شرایط کمک کند. یک علامت اصلی این سندرم این است که مناطق بی‌حس شده سفید رنگ می‌شوند، زیرا به دلیل سردی هوا جریان خون در این مناطق کند شده است.

در زمان خواب چرا باید جوراب استفاده کنیم

پوشیدن جوراب در هنگام خواب برای زنان یائسه نیز فوایدی دارد. از آنجا که زنان یائسه به دلیل گر گرفتی‌ دچار اختلال در خواب می‌شوند، خواب شبانه اغلب دشوار است. گرگرفتگی پاسخی به تغییرات هورمونی است اما با پوشیدن جوراب در رختخواب می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد. با خوابیدن با جوراب، فرایندی به نام گشاد شدن عروق در بدن اتفاق می‌افتد. در این روند رگ‌های خونی گشاد شده و به زنان امکان می‌دهد سریع تر خنک شده و بنابراین سریع تر به خواب روند.

سخن پایانی:

فرقی نمی‌کند که جوراب‌ها را برای حفاظت پاها از شر تاول‌های مزاحم بپوشید یا خواص درمانی یا اینکه سبک منحصر بفرد خود را به نمایش بگذارید، کاربرد جوراب‌ها این است که هم از نظر مد و هم از نظر راحتی نیاز شما را برآورده سازند.

لینک منابع:

sockdrawer.com

dreams.co.uk

بهداشت پا در انسان از اهمیت بالایی برخوردار است!
انواع جوراب و راهنمای موارد استفاده‌ی آن‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
منو
بستن

سبد خرید

بستن

علاقه‌مندی

اخیرا مشاهده شده

بستن
بستن

بستن

دسته بندی ها